Sorry, I didn't multiply by two; it would have been $70. I checked the nutrition facts on the menu, it was a mix of meal deals and had nearly the same calorie counts that I was aiming for. Still less than half the cost of groceries (minus all the food I already had).
But if we're talking about the balance of macronutrients, I'd love to hear how you manage to beat the cost of fast food with legumes/nuts/yogurt and don't have a huge percentage of your calories from fat. 40g of protein from almonds is nearly a thousand calories and 90g of fat. 40g of protein from black beans is five Chipotle bowl orders worth of beans or four cups of fava beans. 35g of protein from nonfat Greek yogurt is nearly 3/4 of a pound of yogurt. If you can't stand to eat nearly a pound of nonfat yogurt in one sitting like most of the population, you'll only get 30g of protein from a 32oz tub and spend as much as a McDonald's sandwich (and get the same amount of fat).
But if we're talking about the balance of macronutrients, I'd love to hear how you manage to beat the cost of fast food with legumes/nuts/yogurt and don't have a huge percentage of your calories from fat. 40g of protein from almonds is nearly a thousand calories and 90g of fat. 40g of protein from black beans is five Chipotle bowl orders worth of beans or four cups of fava beans. 35g of protein from nonfat Greek yogurt is nearly 3/4 of a pound of yogurt. If you can't stand to eat nearly a pound of nonfat yogurt in one sitting like most of the population, you'll only get 30g of protein from a 32oz tub and spend as much as a McDonald's sandwich (and get the same amount of fat).